FOTOGRAFIE

  • portréty
  • příroda
  • lidé
  • fantazie
  • Vy!

FAQ

Jak si vybrat toho správného fotografa?
Především doporučuji pečlivě projít portfolio – to, co fotograf fotí, se ti prostě musí líbit. Texty na webu řeknou také hodně.
Pak můžeš projít jeho Facebook/Instagram, podívat se, jak se prezentuje zde a jak probíhá jeho komunikace s lidmi.
A alespoň za mě – dobrý fotograf umí říct: “Ne, tohle nefotím, ale doporučím Ti kolegu/kolegyni, která umí přesně to, co chceš.”

Ateliér nebo exteriér?
Obojí má své kouzlo. V ateliéru fotím na černé pozadí a ty fotky jsou krásné. Venku je sluníčko, barvičky, kytičky, dá se fotit za pohybu, na procházce, na zahradě. Obojí má své – záleží, co od toho čekáš.

Co si mám vzít na sebe a s sebou?
Ideálně jednobarevné, pastelové tóny, bez nápisů a reklamních značek (pokud reklamní značka není záměr). Přizpůsob oblečení tomu, co od fotky očekáváš – fotografie na životopis bude vypadat jinak, než fotografie pro přítele či rodiče. Pokud budeme fotit více lidí, slaďte oblečení i mezi sebou. Fakt to vypadá lépe.
A co sebou? Cokoliv co Tě vystihuje. Máš zajímavého (a přenosného) koníčka? Maluješ? Vezmi si skicák. Hraješ na hudební nástroj? Sem s ním. Máš zajímavé brýle po babičce, které fakt ráda nosíš? Paráda!
To samé platí pro děti – s oblíbenou hračkou se budou cítit lépe a rychleji se uvolní…

Jsem nefotogenická, neumím (a nechci) pózovat, budu v křeči (prostě se toho focení bojím!) …
Neboj, za prvé – tyhle pocity znám z první ruky, takže přesně vím, jak se cítíš. Za druhé – celé focení přizpůsobíme Tobě. Nechceš pózovat? Není to nutné, vlastně je to lepší. Mohu Tě občas lehce někam posunout, ale rozhodně po Tobě nebudu chtít modelkovské pózy. Přirozené portréty jsou vždycky ty nejlepší!

Chci se fotit venku, kdy to je nejlepší?
Krátce řečeno – ráno, nebo večer. To bývá prostě to nejlepší světlo. Samozřejmě za předpokladu, že je jasno.
Chápu, že vstávat na ranní rozbřesk bude málokdo, takže při jasných dnech je ideální odpoledne/večer. Když sluníčko nesvítí je to jedno – pěkné světlo najdeme vždy.
A když bude pršet? Pak záleží na Tobě. I v dešti mohou vzniknout pěkné fotky, nebo focení prostě přesuneme na jindy.

Kde budeme fotit?
Primárně fotím v Příbrami a okolí, ale Praha je vlastně blízko.
Venkovní focení pak záleží na dohodě. Máš místo, ke kterému máš vztah? Kde se cítíš dobře? Můžeme tam zajít. Máš zahradu? Mohu s Tvou rodinou strávit hodinku tam a vyfotit tak děti na místě, kde se cítí v pohodě. Případně vymyslím něco já, lesy kolem Příbrami mám docela prochozené. Krásné fotky uděláme i ve městě, když les není to pravé ořechové. Prostě – záleží na dohodě.

Můžu si vzít na focení sebou svoje zvířátko (kamarádku, maminku, babičku, …)?
Ano. Kdokoliv, kdo Ti pomůže cítit se uvolněně, bude fajn. Mohou vzniknout krásné společné fotky.
Nedoporučuji brát s sebou rozmrzelé partnery. Nic nepůsobí méně relaxačně, než partner podupávající stranou, s pohledem upřeným na hodinky. 🙂

Chci vyfotit pejska, musí poslouchat?
Budu upřímná. Ano.
Stačí základní povely – sedni, lehni, zůstaň. Chytá pamlsky, umí další triky? Skvěle!
Poslušnost se nepředpokládá u štěňátek, kde focení probíhá spíše formou hry.

Budu si moci vybrat, které fotky chci upravit?
Fotky předvyberu, vyřadím ty rozmazané a hodně nepovedené. Ty které “sítem” projdou nahraji do webového alba jako náhledy a vy si z nich vyberete ty, které budete chtít upravit.

V jaké podobě fotky dostanu?
Na e-mail pošlu fotografie v kvalitě pro sociální sítě společně s odkazem na stažení archivu, ve kterém budou fotky v kvalitě pro tisk (jsou trochu větší …). Na předání vytištěných fotek, či fotky na plátno se dohodneme osobně.

A jak to je s platbou?
50% ceny vybraného balíčku je splatného na místě a dostaneš ode mne potvrzení o platbě. Zbytek ceny pak na účet před odesláním upravených fotografií. Bez zaplacení fotografie neodesílám.